Bugun...Ak-Kim Kimya, Global Compact Türkiye’nin eğitiminde örnek çevre uygulamaları ile dikkat çekti
Tarih: 03-04-2014 17:37:51 Güncelleme: 03-04-2014 17:59:51 + -


Akkök Şirketler Grubu’na bağlı Ak-Kim Kimya, Global Compact Türkiye Ankara Ofisi tarafından düzenlenen “Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Raporlamaya Giriş Semineri”nde çevre konusundaki örnek uygulamalarını katılımcılarla paylaştı.

facebook-paylas
Tarih: 03-04-2014 17:37

Ak-Kim Kimya, Global Compact Türkiye’nin eğitiminde örnek çevre uygulamaları ile dikkat çekti

1 Nisan 2014 Salı günü Mersin Ticaret ve Sanayi Odası’nda gerçekleştirilen eğitimde Ak-Kim Kimya’nın çevreci ürünleri ve atık hidroklorik asitin geri dönüşümü konusu dinleyiciler tarafından büyük ilgi gördü. Mersin iş dünyasının önde gelen isimlerinin yanı sıra Coca-Cola İçecek, Doğuş Otomotiv, Yaşar Holding, UNDP Türkiye ve TÜSİAD gibi önemli kuruluşların ve derneklerin yer aldığı eğitime katılım oldukça yüksekti.

Ak-Kim Kimya eğitimde, üçlü sorumluluk ve küresel ilkeler gibi gönüllülük esasına dayanan taahhütlerini, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını, çevre konusunda paydaşlarında farkındalık yaratmakla ilgili faaliyetlerini, enerji verimlilik yatırımlarını ve tesislerinde kullandığı çevreci üretim teknolojilerini aktardı.

Ak-Kim Kimya’nın çevreci kimyasalları arasında yer alan ve 40 derecedeki yıkamalarda dahi leke çıkarma özelliği bulunan Sodyum Perkarbonat, ülke ekonomisine de büyük katkı sağlıyor. Sodyum Perkarbonat sayesinde çamaşırlar 60 derece yerine 40 derecede yıkanarak, yılda 388 Gigawattsaat enerji tasarrufu sağlanabiliyor. Ak-Kim Kimya diğer bir ürünü Adblue sayesinde ise egzoz içindeki zararlı azot oksit gazlarını azot ve su buharına dönüştürerek tamamen çevreye zararsız hale getiriyor.

Ak-Kim Kimya’nın, galvaniz sektöründe kullanıldıktan sonra atık hale gelen hidroklorik asit çözeltisini geri dönüştürerek ürettiği demir 3 klorür ürünü ise eğitimde ilgi çeken bir diğer konu oldu. Ak-Kim Kimya, atık hidroklorik asit çözeltisini işleyerek “demir 3 klorür” haline getiriyor. Atık ve içme sularını arıtmak için kullanılan çevre dostu bir kimyasal olan bu ürün, su arıtma sektöründe ve özellikle belediyelerle organize sanayi bölgelerinde kullanılıyor.

Kurumsal sürdürülebilirliğin öneminin ve bu alandaki başarılı uygulama örneklerinin paylaşıldığı eğitimin kapanışını Global Compact Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Yılmaz Argüden yaptı. Eğitim sonrasında ise “İş Dünyası için Barış Lansmanı” gerçekleştirilerek gece sona erdi.

“Kurumsal Sürdürülebilirlik ve Raporlamaya Giriş Semineri” ile Mersin ve çevre merkezli işletmelerin evrensel ilkeler ışığında iş yapmalarını teşvik etmek ve Global Compact Türkiye girişimine desteklerini sağlamak amaçlanıyor.
Kaynak: yalovaticaret.com

Editör: s.sarıyıldız

Bu haber 1986 defa okunmuştur.

Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • TERMAL
  TERMAL
 • YALOVA KIŞ RESİMLERİ
  YALOVA KIŞ RESİMLERİ
 • YÜRÜYEN KÖŞK RESİMLERİ
  YÜRÜYEN KÖŞK RESİMLERİ
 • YALOVA RESİMLERİ
  YALOVA RESİMLERİ
 1. TERMAL
 2. YALOVA KIŞ RESİMLERİ
 3. YÜRÜYEN KÖŞK RESİMLERİ
 4. YALOVA RESİMLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Öteki Gündem - Gıda Mi Zehir Mi
  Öteki Gündem - Gıda Mi Zehir Mi
 • Öteki Gündem - Soframızdaki Deccali Güçler
  Öteki Gündem - Soframızdaki Deccali Güçler
 • muhsin başkan
  muhsin başkan
 1. Öteki Gündem - Gıda Mi Zehir Mi
 2. Öteki Gündem - Soframızdaki Deccali Güçler
 3. muhsin başkan
VİDEO GALERİ
YUKARI