Bugun...



Aksa Akrilik, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nda 38. sırada
Tarih: 25-06-2014 20:17:27 + -


Dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik, İSO'nun ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" 2013 yılı araştırması sonuçlarına göre en büyük 38. sanayi kuruluşu olarak listede yerini aldı. Listede yer alan kuruluşların 2013 yılındaki üretimden satış rakamlarının 2012 yılına göre yüzde 8,3'lük bir artışla 353 milyar 699 milyon liradan 383 milyar 36 milyon liraya çıkması "başarı" olarak değerlendiriliyor.

facebook-paylas
Tarih: 25-06-2014 20:17

Aksa Akrilik, Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu Araştırması’nda 38. sırada

Dünyadaki en büyük, Türkiye’deki tek akrilik elyaf üreticisi Aksa Akrilik 2013 yılında gerçekleştirdiği 1.782.893.094 TL tutarındaki üretimden net satışı ile ISO 500 listesinde ilk 40’taki yerini korudu. Aksa Akrilik, 2013 yılında yeniden yapılanma ve sadeleşme stratejisi kapsamında, Ak-Tops Tekstil Sanayi A.Ş’nin faaliyetlerinin Aksa Akrilik Kimya Sanayii A.Ş çatısı altına alarak yoluna daha sağlam bir şekilde devam etmeye başladı. Aksa, günümüzde 502 bin metrekarelik alana kurulu üretim tesisi ve 1.200’den fazla çalışanıyla, dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisi konumunda Türkiye’nin gücüne güç katmaya devam ediyor.

 

ISO tarafından gerçekleştirilen araştırma, 1968 yılında 100 Büyük Sanayi Kuruluşu olarak başlamış ve bugün Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu çalışması haline gelmiştir. Araştırma, Türk sanayinin gelişiminin görülmesine ve geleceğe yönelik yol haritasının belirlenmesine önemli katkılar da sağlamaktadır.

Aksa Akrilik Hakkında:

Akkök Şirketler Grubu'na bağlı olan AKSA Akrilik Kimya Sanayii A.Ş. Türkiye’nin akrilik elyaf ihtiyacını karşılamak üzere, 1971’de Yalova'daki fabrikasında üretime başladı. AKSA, toplam 502 bin metrekarelik bir alanda kurulu dünyanın en büyük akrilik elyaf üreticisidir.

 

Operasyonel mükemmeliyeti en yüksek düzeye taşımak amacı ile teknolojiye yatırım yapmak ve akrilik elyaf için sürdürülebilir, kârlı, yeni kullanım alanları yaratmak vizyonuyla yola çıkan AKSA, yıllar içerisinde gerçekleştirilen yeni teknoloji ve modernizasyon yatırımlarıyla yıllık 308.000 ton akrilik elyaf üretim kapasitesine ulaşmıştır. Bu üretim miktarı, Türkiye'deki akrilik elyaf üretiminin yaklaşık %72’sini, dünyadaki akrilik elyaf pazarının ise yaklaşık %16’sını oluşturmaktadır. Bu oran Türkiye’yi Çin’den sonra dünyanın en büyük ikinci akrilik elyaf üretici ülkesi konumuna taşımıştır.

 

Kendi teknolojisini yaratan ve bunu prensip haline getiren AKSA, 2006 yılında yatırım kararı alınan karbon elyafı da %100 Türk mühendislerinin eseri olarak üretmiştir. 2011 yılında alınan stratejik bir kararla karbon elyaf ve akrilik elyaf iş birimini birbirinden ayırarak Aksa Karbon Elyaf Sanayi A.Ş’yi kurmuştur.




Kaynak: www.yalovaticaret.com

Editör: süleyman sarıyıldız

Bu haber 2913 defa okunmuştur.

Etiketler :

İLGİNİZİ ÇEKEBİLECEK DİĞER EKONOMİ Haberleri

ÇOK OKUNAN HABERLER
 • BUGÜN
 • BU HAFTA
 • BU AY
SON YORUMLANANLAR
 • HABERLER
 • VİDEOLAR
FOTO GALERİ
 • TERMAL
  TERMAL
 • YALOVA KIŞ RESİMLERİ
  YALOVA KIŞ RESİMLERİ
 • YÜRÜYEN KÖŞK RESİMLERİ
  YÜRÜYEN KÖŞK RESİMLERİ
 • YALOVA RESİMLERİ
  YALOVA RESİMLERİ
 1. TERMAL
 2. YALOVA KIŞ RESİMLERİ
 3. YÜRÜYEN KÖŞK RESİMLERİ
 4. YALOVA RESİMLERİ
FOTO GALERİ
VİDEO GALERİ
 • Öteki Gündem - Gıda Mi Zehir Mi
  Öteki Gündem - Gıda Mi Zehir Mi
 • Öteki Gündem - Soframızdaki Deccali Güçler
  Öteki Gündem - Soframızdaki Deccali Güçler
 • muhsin başkan
  muhsin başkan
 1. Öteki Gündem - Gıda Mi Zehir Mi
 2. Öteki Gündem - Soframızdaki Deccali Güçler
 3. muhsin başkan
VİDEO GALERİ
YUKARI